Svjetska banka "čeka" da isplati 160 miliona KM za BiH

Bez autora
Nov 06 2012

Svjetska banka odobrila je u maju BiH 120 miliona dolara kredita za mala i srednja preduzeća i 40 miliona dolara za borbu protiv klimatskih posljedica vremenskih nepogoda, ali sredstva još nisu dostupna jer nisu prošla proceduru ratifikacije u institucijama BiH. Direktor Svjetske banke za jugoistočnu Evropu Džejn Armitaž objasnila je da sredstva nisu operativna jer komlikovana procedura ratifikacije u entitetima i na državnom nivou nije završena. Odobrenih 40 miliona za sistem navodnjavanja jako je važno zbog klimatskih promjena, snježnih padavina, suša. BiH ima bogate resurse vode, ali njima se mora dobro upravljati, potrebni su napreci u toj oblasti, a to je veoma važno za poljoprivredu. Svjetska banka ima dostupna znatna sredstva za budžetsku podršku, ali je uslov za isplatu tog novca da zemlja provede reforme koje bi je učinile konkurentnijom, te reforme koje se tiču efikasnosti javnih finansija.

Svjetska banka "čeka" da isplati 160 miliona KM za BiHSvjetska banka odobrila je u maju BiH 120 miliona dolara kredita za mala i srednja preduzeća i 40 miliona dolara za borbu protiv klimatskih posljedica vremenskih nepogoda, ali sredstva još nisu dostupna jer nisu prošla proceduru ratifikacije u institucijama BiH.
 
Direktor Svjetske banke za jugoistočnu Evropu Džejn Armitaž objasnila je da sredstva nisu operativna jer komlikovana procedura ratifikacije u entitetima i na državnom nivou nije završena.
 
"Mi smo se trudili da što prije odobrimo ta sredstva, a taj postupak institucija BiH tako dugo traje", naglasila je ona i dodala da je odobrenih 40 miliona za sistem navodnjavanja jako važno zbog klimatskih promjena, snježnih padavina, suša.
 
Prema njenim riječima, BiH ima bogate resurse vode, ali njima se mora dobro upravljati, potrebni su napreci u toj oblasti, a to je veoma važno za poljoprivredu.
 
Ona je za "Dnevni avaz" istakla da Svjetska banka ima dostupna znatna sredstva za budžetsku podršku, ali je uslov za isplatu tog novca da zemlja provede reforme koje bi je učinile konkurentnijom, te reforme koje se tiču efikasnosti javnih finansija.
 
"Nažalost, već skoro tri godine taj program, koji iznosi oko 100 miliona dolara godišnje, paralizovan je zbog neprovođenja tih reformi", napomenula je ona.
 
Armitažova je naglasila da će ove godine BiH zabilježiti ekonomsku stagnaciju.
 
Ona je poručila da vlasti u BiH moraju raditi na poboljšanju poslovne klime, a time će više uticati i na kamatne stope.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik